Maqedoni, kandidatët për President nisin fushatën

20:41 | 31/03/201920:410

Kandidatët për president në Maqedoninë e Veriut kanë nisur fushatën elektorale. Temat që pritet të dominojnë në këtë proces, që do të zgjasë deri më 19 prill, janë skandali i përgjimeve, lufta ndaj korrupsionit, marrëveshja e Prespës dhe ligji për gjuhët.

Kandidati i pavarur, Reka, që mbështetet nga Aleanca për Shqiptarët dhe Lëvizja Besa, e çel fushatën me mitingun në Shkup, Siljanovska-Davkova e VMRO-DPMNE-së në Prilep, ndërsa Pendarovski i LSDM– BDI-së në qytetin e Ohrit. Përpjekjet agjituese për të arkëtuar sa më shumë vota do të vazhdojnë deri të premten e 19 prillit kur hy në fuqi e ashtuquatura heshtje zgjedhore. Çështjet që pritet të dominojnë fushatën janë, pak a shumë, ato që dolën në plan të parë që nga megaskandali i përgjimeve më 2015 e që nisin nga mosfunksionimi i shtetit të së drejtës, mosluftimi i korrupsionit e deri tek Marrëveshja e Prespës, Traktati me Bullgarinë, Ligji për Gjuhët, nxjerrja para drejtësisë dhe dënimi i të implikuarëve në ngjarjet e përgjakshme të 27 prillit në Parlament, apo edhe dallimet e shmangiet në kursin e integrimit euro-atlanti të vendit. Të gjitha anketat thonë se në balotazh do të gjenden Stevo Pendarovski dhe Gordana Siljanovska Bavtova.

Kandimi i shqiptarit Blerim Reka, ndërkaq duket se është vetëm në funksion të matjes së takatit partiak mes Bashkimit Demokratik për Integrim, Partisë Alternativa e Partisë Demokratike Shqiptare, nga njëra anë, dhe Aleancës për Shqiptarët e Lëvizjes Besa, nga ana tjetër. Mirëpo, fakti se sondazhet nuk nxjerrin favorit të sigurt, në balotazh, nëse nuk ndodhë ndonjë e papritur, votat e Rekës mund të jenë përcaktuese për presidentin e ardhshëm, të pestin me radhë nga shkëputja e Maqedonisë nga ish-federata jugosllave, në fillim të viteve nëntëdhjetë të shekullit të kaluar. Rrjedhimisht mbarëvajtja e këtij procesi zgjedhor që do të monitorohet edhe nga vëzhgues ndërkombëtarë, ka për të qenë një ndër treguesit e fuqishëm për optimizmin e pushtetit se në qeshor Republika e Maqedonisë së Veriut do të çel negociatat për aderim me të drejta të plota në Bashkimin Evropian. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono