Maqedoni e Veriut, dorëhiqet zyrtari i lartë

21:00 | 23/05/201921:000

Publikimi i disa përgjimeve ka gjunjëzuar kreun e Komisionit Parlamentar të Mandateve në Maqedoninë e Veriut. I ndodhur përpara një skandali droge, Pavle Bogoevski ka dhënë dorëheqjen para se komisioni që drejtonte të vendoste heqjen e mandatit.

Përgjimet e publikuara në rrjetet sociale ku dëgjohet se si deputeti Pavle Bogoevski porosit lëndë narkotike, e detyruan që të jep dorëheqje. Ashtu siç pritej, që në fillim të seancës së Komisionit për çështje të mandatit dhe të imunitetit u kërkua që Pavle Bogoevski mos ta udhëheq seancën. Deputetja Nevenka Stamenkovska madje kërkoi që të ndryshohet edhe rendi i ditës, dhe përveç marrjes së mandatit të Gruevskit, të vendoset edhe pika për përgjegjësinë etike të Pavle Bogoevskit.

Nevenka Stamenkovska, deputete e VMRO DPMNE-së: “I propozojmë Komisionit për çështje të mandatit dhe imunitetit e cila është kompetente për të verifikuar veprime që shkelin kodeksin, rendin e ditës ta plotësojë me pikë të re e cila do të jetë e para, e ajo është, verifikimi i shkeljes së Kodeksit për sjellje etike të Deputeteve të Republikës së Maqedonisë nga ana e deputetit Pavle Bogoevski dhe shqiptimin e masave për shkelje që janë të parapa në suaza të kodeksit”.

E deputeti Bogoevski nuk lejoi as të votohet ndryshimi i rendit të ditës, por doli dhe dha dorëheqje. Dorëheqja e tij do të zyrtarizohet menjëherë pasi të kryhet votimi në seancë plenare për marrjen e mandatit të Nikolla Gruevskit, paralajmëroi Bogoevski. Në fjalimin e tij, u drejtua edhe deputeteve të VMRO DPMNE-së

Pavle Bogoevski, deputet i pavarur:  “Nga ky moment e më tutje, më nuk ekziston pyetja se a ka legjitimitet Pavle Bogoevski ta udhëheq komisionin që do t’ia merr mandatin Nikolla Gruevskit, ose a duhet që Pavle Bogoevski të vazhdoj të jetë deputet… Tani lind pyetja se a do të tregojnë deputetet e VMRO DPMNE-së, qoftë edhe pak nga etika dhe morali që në mënyrë arrogante e tregonin këto javë dhe a do ta mbrojnë kriminelin në ikje Nikolla Gruevskin apo do t’ia marrin mandatin!? Mos ta gënjejmë veten… Nëse në Kuvend nuk ka vend për një njeri që e ka shkel ligjin që të blej vaj nga kanabisi për një familjar të sëmurë, sigurisht nuk ka vend për deputet që i përdor paratë e qytetarëve për të paguar hotelin derisa po ik nga drejtësia e Maqedonisë”.

E deputeti i VMRO DPMNE-së, Dimitar Stevananxhija ia dha dorën Bogoevskit, por kolegët e tij nuk e morën as guximin të dalin në foltoren e Kuvendit. E thirrën pres konferencën në parti, ku foli zëdhënësi.

Naum Stoilkovski, zëdhënës i VMRO-DPMNE-së:  “I mbajtët 30 pres konferenca për etikën dhe moralin e Pavle Bogoevskit, e ku është tani etika dhe morali… Po e mbroni Gruevskin që është i akuzuar në dhjetëra raste…? Bëhet fjalë për përndjekje politike… Cila pjesë nga përndjekja politike nuk është i qartë për ju?”

Mbrëmë, deputeti Emil Dimitriev u pyet nga gazetarët se a do të votonte personalisht për marrjen e mandatit të Gruevskit… Tha se nuk mund ti merr dikujt diçka që nuk ia ka dhënë. Menjëherë pas dorëheqjes së Bogoevskit, deputetja Frosina Remenski, kërkoi dorëheqje nga Trajko Veljanovski, i cili është i akuzuar për organizimin e 27 prillit./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono