Manu Pakiao synon rekordin e moshës, kampioni më i vjetër i botës në boks

21:29 | 20/01/2019

Mani Pakiao iu afrua edhe më shumë rekordit si boksieri më i vjetër, kampion i botës. Legjenda filipinase triumfoi ndaj amerikanit Broner, duke marrë brezin e artë në moshën 40-vjeçare.
Mosha është një pengesë, dhe çfarë pengese, por për gjigandët e vërtetë të boksit, duket se nuk është plotësisht kështu.
Manuel “Mani” Pakiao dha një shembull duke fituar titullin botëror në peshat e mesme të boksit profesionist, ndërsa e ka kaluar moshën 40-vjeçare.
Legjenda filipinase triumfoi bindshëm me pikë ndaj amerikanit Adrien Broner, për të rifituar brezin e artë në versionin WBA.
Ndeshja në “MGM Grand Hotel” në Las Vegas u ndoq nga 13 025 spektatorë, në një Arenë të mbushur plot, dhe pikët ishin 117-111, 116-112, 116-112, që të gjitha për Pakiaon.
Kampioni I ri nuk u pengua nga fakti se pati 11 vite më shumë moshë sesa kundërshtari.
Kjo ishte ndeshja e tij e 70-të si profesionist, dhe për më tepër, ai u bashkua me legjendat që kanë dalë kampion mbi 40 vjeç, si Bernard Hopkins dhe Xhorxh Foreman.
Hopkins ia doli në moshën 49-vjeçare në vitin 2014, në peshat e lehta, ndërsa “Xhorxhi i madh” Foreman ishte rekordmen deri disa vite më parë, pasi fitoi brezin e artë në moshën 45-vjeçare, në 1994 në peshat e rënda.
Pakiao synon tani një duel tjetër me Flojd Mejuedhërin, i cili e ndoqi ndeshjen në sallë.
“I thoni atij që të kthehet në boks dhe, nëse e bën, unë jam gati që të ndeshemi”, – ishin fjalët e filipinasit. Për momentin, Mejuedhër nuk ka bërë ndonjë koment./abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono