Manipulime votash? Gjylameti i përgjigjet PD-së

22:37 | 01/07/201922:370

Deklaratat e opozitës se votat janë manipuluar me 30 Qershor, deputetja e Partisë Socialiste, Blerina Gjylameti i konsideron si alibi për të mbuluar përgjigjen që i dhanë qytetarët me pjesëmarrjen e tyre në votime.

Gjylameti sqaroi në ABC News se të dhënat zyrtare në lidhje me pjesëmarrjen vieën pas përfundimit të votimit, ku dorëzohet procesverbali nga qendrat e votimit. Ajo theksoi se duhet pritur për rezultatet përfundimtare dhe raportin e OSBE/ODHIR për të shikuar nëse ka problematika që duhen adresuar.

“Alibia e PD për të treguar parregullsi në procesin zgjedhor është thjesht për të mbuluar atë lloj përgjigje që qytetarët shqiptarë i dhanë dje me pjesëmarrjen e tyre. Ju i transmetuat dje në media se si ishin radhët për të votuar pavarësisht të gjithë klimës së krijuar në një muaj tashmë. Edhe nëse shikojmë qoftë nga KQZ po edhe daljet e shpeshta të përfaqësuesve të KQZ-së flitet për shifra paraprake. Ne që jemi marrë me proceset zgjedhore e dimë që në momentin që merret procesverbali nga qendra e votimi ajo jep shifrën ekzakte.

Më parë ato janë të gjitha të marra në mënyrë operative, nëpërmjet telefonit ku japin pjesëmarrjen. Mjafton të shikojmë si janë procesverbalet, sa është numri i pjesëmarrësve, sa është rezultati që ka marrë kandidati i PS, apo PS për të kuptuar që është një lloj alibie për të mohuar përgjigjen e qytetarëve.

Nuk është gabim njerëzor. KQZ që nga zëdhënësja deri te kryetari folën për shifra paraprake dhe shifrat që ata diskutuan dje ishin shifra të orës 18:00 ndërkohë që  procesi i votimit përfundon në orën 19:00. Kur vijnë procesverbalet e qendrave të votimit janë ato që tregojnë shifrat reale. Ka elementë sigurie të procesit zgjedhor të cilët tregojnë nëse ka pasur ose jo ndonjë problematike.

Unë në mënyrë absolute nuk e besoj, e refuzoj të mendoj që të ketë një gjë të tillë. Në ndryshimet që kemi bërë edhe në 2017 edhe në ato që kemi propozuar tani ashpërsimi i masave bëjnë që të gjithë të angazhuar për një proces me standardet më të larta. Presim përsëri që të dalin rezultatet përfundimtare dhe po ashtu raporti përfundimtar i OSBE/ODHIR për të kuptuar nëse ka pasur problematike dhe sesi duhen adresuar ato”, tha Gjylameti gjatë një bisede me gazetaren Mirela Milori.  /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono