Manastirliu në Kuvend: Standard europian për cilësinë e barnave

12:59 | 04/09/201912:590

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu garnatoi se Shqipëria do të ketë një standart europian për cilësinë e barnave. Në Komisionin e Shëndetësisë në Kuvend, ministrja kujtoi se aderimi me të  drejta të plota në Konventën për përpunimin e farmakopesë europiane do të rrisë kontrollin dhe do të garantojë cilësinë e barnave.

Shqipëria do të vendosë një standard europian për cilësinë e barbanave që do të jenë ne tregun farmaceutik. Në Komisionin e Shëndetësisë në Kuvend, Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu garantoi se aderimi i Shqipërisë me të drejta të plota në Konventën për përpunimin e farmakopesë europiane do të gatantojë standardin europian për barnat që prodhohen dhe qarkullojnë në Shqipëri.

Ministrja deklaroi se investimi që po kryhet në laboratorët e kontrollit të barnave në vend, i shërben garantimit të këtij standardi.

Aktualisht janë 38 shtetet anëtare të Bashkimit Evropian që aplikojnë standardet e Farmakopesë Evropiane dhe 100 shtete të tjera që i përdorin./ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono