Manastirliu: Lehtësohen procedurat për diabetikët

15:00 | 15/05/2019

Lehtësohen procedurat për pacientët me diabet, të cilët tashmë do kenë mundësi të bëjnë konsulta online për marrjen e insulinës me rimbursim.

Nëse më parë pacientit i duhej të vinte nga Korça ose Shkodra apo edhe rrethe të tjera të vendit për në Tiranë për të kryer konsultën e specializuar për trajtimin me insulinë në QSUT, tashmë pacienti e merr trajtimin në kohë dhe afër vendbanimit të tij.

Sipas ministres së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu mbi 340 pacientë e marrin shërbimin afër vendbanimit, pa patur nevojë të regjistrojnë datën për konsultë në QSUT për të përfituar penat e insulinës falas,

Në vendin tonë sipas Ministrisë së Shëndetësisë, janë mbi 32 mijë pacientë që trajtohen me insulinë e cila rimbursohet 100% nga vetë shteti./ABC News Albania 24/7


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono