Maks Velo përplaset me ministren Margariti: Politika po e shkatërron arkitekturën me themel

18:37 | 31/10/201918:370

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti premtoi botimin e kolanës së veprave të arkitektëve shqiptarë. Artisti Maks Velo, e cilësoi hipokrizi këtë premtim, duke theksuar se politika e sotme po e shkatërron arkitekturen e vendit me themel.

Ministrja e Kulturës Elva Margariti gjatë ceremonisë së nderimit të mjeshtrit Petraq Kolevica, premtoi se do të botonte kolanë veprash në shenjë nderimi për gjithë mjeshtrat e arkitekturës shqiptare.

Artisti Maks Velo tha se shpesh çmimet janë të pamjaftueshem dhe hipokrizi.

Nga ana tjetër arkitekti Maks Velo theksoi se politika e sotme, nuk respekton arkitektin dhe po i shkatërron veprat  duke i ricikluar pa i thirrur ndryshe nga çdo vend i botës.

Maks Velo është pjesë e enciklopedisë botërore të Arkitekturës, ku përfshihen 140 arkitektët më në zë në botë. /ABC News Albania 24/7

 

 

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono