Macron humbet durimin me “Jelekët e verdhë”

16:05 | 17/02/201916:050

Presidenti francez Emmanuel Macron ka humbur durimin me protestuesit Jelekverdhë, pas agresionit verbal që i bënë një intelektuali hebre në Paris. Në reagimin e tij, Macron ka deklaruar se veprime të tilla bien ndesh me vlerat historike të Francës.

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka dënuar thirrjet anti-semitiste të një grupi protestuesish të lëvizjes “Jelekët e Verdhë” ndaj një intelektuali të njohur. Ditën e shtunë, agjentë të policisë morën në mbrojtje filozofin Alan Finkel Kraut pasi u ndodh nën një rrebesh fyerjesh e ofendimesh për shkak të prejardhjes së tij.

Në reagimin e tij, presidenti Macron ka deklaruar se kjo sjellje përbën mohim absolut të vlerave që e bënë Francën të madhe dhe për rrjedhojë nuk mund të tolerohen. Disa dhjetëra mijëra persona morën pjesë në protestat anti-qeveritare të së shtunës. Policia përdori gaz lotësjellës për të vënë nën kontroll turmën dhe protestuesit e “Jelekëve të verdhë”, që mbushën rrugët për javën e 14-të rresht.

Në një moment, agjentë të policisë u shkëputën nga një barrierë dhe vajtën në mbrojtje të Finkel Kraut, i cili po fyhej ashpër nga të pranishmit. “Hebre i ndyrë” dhe “ik vrit veten” ishin disa nga ofendimet që u bënë në adresë të akademikut 69-vjeçar.

“U përballa me një urrejtje të egër dhe u tremba për sigurinë time. Për fat të mirë aty qëlloi policia”, ka treguar eksperiencën e përjetuar filozofi. Presidenti Makron e telefonoi menjëherë atë për t’i ofruar mbështetjen e tij. Ngjarja ndodhi pak ditë pasi ministri i Brendshëm francez kishte paralajmëruar se anti-semitizmi po përhapej si një helm në vend, pas një seri incidentesh të regjistruara kundër hebrenjve./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono