Macron: Do të zhvillojmë një konferencë për të organizuar ndihmat për shqiptarët e prekur nga tërmeti

21:00 | 04/12/201921:000

Presidenti francez Emmanuel Macron tha gjatë samitit të NATO-s se duhet të zhvillohet një konferencë partnerësh për tw organizuar ndihmat për rindërtimin dhe shpenzimet e nevojave të para për Shqipërinë.

Macron theksoi se Franca është e gatshme që ta mikpresë një konferencë të tillë.

“Kam një mesazh miqësie e mbështetjeje për miqtë tanë shqiptarë. Shqipëria është përballur me tërmete të tmerrshme javën e fundit me mbi 50 të vdekur, me mijëra njerëz që kanë humbur banesat e tyre, me familje në zi. Franca ka dërguar që në orët e para ekipe të sigurisë civile që kanë bërë një punë të shkëlqyer siç Kryeministri Rama e evidentoi dje, kur ua tha zyrtarisht dje në vendin e tij. Ne do vazhdojmë bashkëpunimin teknik. Dua t’i shpreh Shqipërisë dhe shqiptarëve gjithë mbështetjen time. Uroj që javën e ardhshme gjatë samitit të Këshillit Europian ne të kemi një qëndrim të përbashkët mbi këtë çështje dhe dua që të arrijmë të organizojmë një konferencë partnerësh, publike e private njëkohësisht për të organizuar dhurimet për rindërtimin dhe shpenzimet e nevojave të para për Shqipërinë. Franca është krejt e gatshme që ta mikpresë një konferencë të tillë, por ne kemi nevojë për një konferencë solidariteti për Shqipërinë. E në këtë pikë, nuk pajtohem me shkëputjen e Shqipërisë me Maqedoninë e veriut. Dua të jem shumë i qartë. Mendoj se në planin gjeopolitik si dhe për çështje të ekuilibrit në rajon, nuk më duket gjë e mirë ndarja e axhendave. Pra këtu dua të jem krejt i qartë. Ç’ka relativizon edhe propozimin e bërë. Kishte shumë rreth tryezës që i thanë PO”, tha Macron./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono