Macja e parë e punësuar në Rusi ndryshon profesion

13:15 | 12/11/201913:150

Barsik është një mace e punësuar në Rusi. Madje tani macja ka një punë të dytë, në një dyqan lodrash pellushi. Kjo sepse ishte mërzitur nga puna e saj. Pronari i dyqanit, që e ka punësuar, shprehet i kënaqur nga fitimet.

Në Rusi, macja e parë e punësuar, zyrtarisht, me emrin Barsik, ka ndërruar vendin e punës. Më parë macja punonte për një firmë ndërtimi e cila ndërtonte pallate rezidenciale. Sipas zakoneve ruse, i pari që hyn në një apartament të ri, duhet të jetë një mace, sepse i transmeton banesës ndjenjën e qetësisë dhe familjes. Dhe macja paguhej mirë për këtë. Por u lodh me këtë rol prej inaguruesit zyrtar të shtëpive.

Aktualisht punon në një dyqan pellushi, dhe shet lodra pellushi duke shfrytëzuar pamjen e tij, por shet dhe shërbimet e tij personale. Pronari i dyqanit thotë se Barsik ka tarifat e tij ku për dy euro dikush mund ta ushqejë, për tre euro mund ta përkëdhelin, marrja në krahë kushton pesë euro dhe një fotografi me të kushton 6 euro. Për klientët që duan të luajnë me të, tarifa është 150 euro. Barsik punon 7 ditë në javë, por orarin e vendos vetë, ai vjen në dyqan, shëtit pak dhe më pas ikën./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono