Lutje dhe qirinj të ndezur në Mostar për Praljak

15:07 | 30/11/201715:070

Me dhjetëra banorë në Mostarkanë ndezur qirinj dhe janë lutur në Mostar në kujtim të kriminelit të luftës Sllobodan Praljak. ISh gjenerali kroat i Bosnje e Hercegovinës ndërroi jetë pasi piu helm në sallën e gjyqit në Hagë, menjëherë sapo u dënua me 20 vjet burg.

Qirinj të ndezur në Mostar, një nga simbolet më të forta të luftës ballkanike në kujtim të Slobodan Praljak, kriminelit kroat të luftës, i cili ndërroi jetë pasi piu helm ndërsa në gjykatën e Hagës lexohej vendimi që konfirmonte dënimin e tij me 20 vjet burg. Në kohën kur ishte gjeneral në Bosnje e Hercegovinë, në 1993-shin ai urdhëroi hedhjen në erë të Urës së Vjetër mbi lumin Neretva.

Tashmë e rindërtuar ura ndan akoma lagjen myslimane nga sektori kroat katolik. Ky i fundit ka realizuar dhe meshën e mbrëmjes së të mërkurës në nder të Praljak.

Në kishat katolike u mbajtën mesha për njeriun që në atdheun e tij konsiderohet viktimë dhe një hero i idesë për Kroacinë e Madhe.

Ndërkohë auoritetet holandeze kanë nisur hetimet për të zbuluar se si Praljak arrinti të kryente atë akt në sallën e gjyqit, dhe nëse ka pasur ndihmë nga jashtë për të marrë helmin me të cilin u vetëvra./abcnews.al

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono