Lumi Drino kthehet në kanal të ujërave të zeza

14:47 | 13/05/201914:470

Duhej të ishte resurs për Gjirokstrën. Por asgjë këtu nuk ngjan me lumë. Mes për mes luginës së Drinos, e cilësuar nga mrekullitë arkeologjike e historike e Shqipërisë, dega e Vjosës, Drino është kthyer në një kanal i pisët.

Tetë  pika të ujërave të zeza shkarkohen këtu. Shtrati i Drinos është i teri i ndotur nga zona e SMT deri në atë të Grehotit

Vendorët nuk duket se afrojnë një zgjidhje. Specialisti i Ujrave të Gjirokastrës thotë se duhen impjante për trajtimin e ujërave, dhe ky investim do para.

Shkarkimi i ujërave të zeza nuk është i vetmi problem që po ndot  Drinon. Biznese e banorë e kanë shndërruar atë në vendgrumbullim mbetjesh urbane.

Me rritjen e temperaturave pasojat do të jenë më të rënda. Nga një lum që do të freskonte dhe zbukuronte zonën, Drino do të kundërmojë qytetin turistik të UNESCO-s./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono