Luftëtari përmbys Kukësin në Gjirokastër

17:58 | 14/03/2018

Luftëtari kaloi provën e vështirë me Kukësin duke arritur një fitore të rëndësishme. Gjirokastritët janë në pretendime për Europën, ashtu si edhe shumë skuadra të tjera.

U kthye shpejt tek niveli i zakonshëm.

Luftëtari la pas humbjen e rëndë me Partizanin, duke arritur një nga ato rezultate që nuk mund të quhen më të papritura.

Në fushën e tyre në kuadër të javës së 25-të, gjirokastritët lanë pas madje edhe fillimin e keq ndaj Kukësit, duke arritur t’i mundnin kampionët dhe të ngjiten fare pranë zonës europiane.

Golit të të zakonshmit Guri për miqtë, formacioni i trajnerit Hasan Lika iu përgjigj dy herë, fillimisht me Abazajn në fund të pjesës së parë, dhe pastaj me Liçajn në minutën e 64-ët.

U shpërblye loja sulmuese e Luftëtarit, madje përballë njërit prej rivalëve më të fortë në Superligë, ekipit shumë në formë të drejtuar nga trajneri austriak, Peter Pakult.

Kukësi, mesa u duk, gaboi në menaxhimin e ndeshjes.

Pjesa e parë ishte shumë e mirë për kampionët që patën mundësi të shënonin më shumë se një gol, por ky ritëm nuk u mbajt dot deri në fund.
Gjithsesi, për momentin kuksianët janë ende në pozita të forta, ndërsa njëri prej rivalëve për Europën, Partizani, nuk e kaloi dot me sukses të plotë provën në Shkodër.

Përballë Vllaznisë, të besuarit e trajnerit Klevis Dalipi, bënë gjithçka, sidomos në pjesën e dytë, por mungoi gjëja kryesore, goli.
U humbën raste të pabesueshëm si ai i Bardhit, apo shansi i mirë i Malës, veçse një barazim në fushën e një skuadre të rrezikuar për rënie nuk është kurrë pak.

Nuk gaboi pretendenti tjetër për Ligën e Europës, dhe as nuk pritej që ta bënte.
Laçi triumfoi 3-1 në stadiumin “Roza Haxhiu” të Lushnjes dhe e vetmja gjë që habiti paksa, apo ngriti dyshime, ishte kalimi në avantazh i vendasve.

Pas pushimit, çdo gjë shkoi në vendin e vet.
Në renditje, Kukësi mbetet në 42 pikë, ndërsa Laçi, Luftëtari, Flamurtari, Partizani madje edhe Kamza janë shumë pranë, duke pretenduar që të gjithë për Europën./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono