Lufta tregtare, Rusia solidarizohet me Kinën

09:06 | 07/07/201809:060

Rusia do të vendosë tarifa të reja që variojnë nga 25 në 40 për qind për produktet amerikane, një lëvizje kjo që e vendos atë përkrah Kinës në luftën tregtare me Shtetet e Bashkuara.

Ka qenë kryeministri Dmitri Medvedev që ka firmosur urdhërin për tarifat në fjalë, që do të prekin mallrat amerikane për industrinë e ndërtimit, atë metalike, makineritë, naftën, gazin dhe fibrat optike.

Sidoqoftë, kostoja e kësaj rritjeje për Amerikën do të jetë 87 milionë dollarë në vit, një shifër shumë modeste krahasuar me kostot miliardere që kanë shkaktuar tarifat e vendosura nga më herët gjatë vitit nga Uashingtoni.

Rusia, sikurse Kina, India, Bashkimi Europian, Norvegjia, Kanadaja dhe Meksika ka bërë kërkesë për debat në Organizatën Botërore të Tregtisë mbi tarifat e administratës Trump./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono