Lufta ndaj kanabisit, Minniti: U përmbush faza e parë

12:58 | 03/11/201712:580

Në konferencën e zhvilluar në Tiranë “Misioni i monitorimit ajror 2017 në luftën anti-kanabis” ministri i Brendshem Italian e cilësoi bashkëpunimin mes dy vendeve në këtë fushë si histori suksesi. Por ministri Minniti kërkoi goditjen e trafikantëve të drogës dhe të paprekshmeve që i mbrojnë ata.

Marco Minniti, Ministër i  Brendshëm i Italisë: “Operacionet e suksesshme duken në kohë, kemi arritur në rezultat të jashtëzakonshëm dhe duhet ta mbajmë edhe për vitet e ardhshme. Do të keni bashkëpunim të plotë nga ana jonë. Ne duhet ti godasim trafikantët, organizatat e mëdha që menaxhojnë trafiqet, duhet të godasim të ashtuquajturit të paprekshëm, se ne Itali, Evropë nuk ka të paprekshëm”.

Ministri i brendshëm italian theksoi se si një njeri që e njeh Shqipërinë, ajo ka ndryshuar shumë dhe për mirë dhe për këetë sipas tij, duhet të jenë të gjithë krenarë.

Ndërsa Ministri i Brendshëm i Shqipërisë Fatmir Xhafaj theksoi se gjatë vitit 2016 u konstatua një rritje e kultivimit të kanabisit, ku u përfshinë edhe disa oficerë policie.

Vizita e ministrit të brendshëm Italian në Tiranë ndodh disa ditë pas arrestimit në Itali të një bande italo-shqiptare të trafikut të drogës, që drejtohej nga Moisi Habilaj.

Ministri i brendshëm Italian Marko Minniti, e cilësoi të përmbushur me sukses fazën e parë të këtij procesi. Ndërsa homologu i tij shqiptar Fatmir Xhafaj deklaroi në konferencë se angazhimi i qeverisë dhe bashkëpunimi me palën italiane do të vazhdojnë.

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono