Lufta kundër kancerit, Manastirliu: Investimi ynë te parandalimi

20:22 | 04/02/201920:220

“Të parandalosh është më mirë se të kurosh dhe investimi ynë është në këtë pikë”. Këtë përgjigje dha ministrja Manastirliu në studion e Mbrëmje në ABC News. Sipas saj lufta kundër kancerit është luftë globale, por ajo çfarë na dallon ne është se çfarë jemi duke bërë për të parandalouar, diagnostikuar dhe për ta trajtuar me efektivitet.

“Tumoret janë të dytët pas sëmundjeve kardiovaskulare që shkaktojnë vdekjen për barrën e sëmundshmërisë.  Lufta kundër kancerit është luftë globale. Ajo çfarë na dallon ne është se çfarë jemi duke bërë ne për për të parandalouar diagnozustikuar dhe për ta trajtuar me efektivitet. Parandalimi të rparandalosh është më mirë se të kurosh dhe kënvështrimi dhe investimi ynë është në këtë pikë”.

Sa i takon kancerit të gjirit i cili renditet i dyti pas mushkërive që shkakton vdekshmëri më të lartë, Manastirliu theksoi se 18 mijë gra që janë ekzaminura përmes mamografive në vendin tonë, ndërsa është siguruar 100% për të prekurat nga kjo sëmundje.

“Kanceri i gjirit i dyti pas mushkërive që shkakton vdekshmëri më të lartë. Janë më shumë se 18 mijë gra që janë ekzaminura përmes mamografive në Shqipëri. Kemi mbulim shumë të mirë përmes investimeve me 5 mamografë në spitalin rajonal dhe mamografive të lëvizshme ku nuk ka patur shërbim.

Kanceri i gjirit, i dyti pas mushkërive që shkakotn vdekshmëri, por ajo që po bëjmë është parandalimm më shumë informacion, që nga vetëkontrolli te ekzaminimi i mamografisë. Por ajo që jemi duke bërë është kontrolli. Ne kemi siguruar trajtim 100% për të prekurat nga ky virus, nga 2018 nuk mungon te ansjë grua e diagnostikuar. Një kurë shkon 27 mijë euro në vit dhe ne e kemi financuar. Është trajtim i shtrenjtë efektiv, por që ne e kemi finacnuar dhe çdo ditë po financojmë nga një shërbim të ri”.

Një tjetër risi e parandalimit e miratuar pak ditë më parë nga qeveria shqiptare është programi i depistimti të hershëm të kancerit të qafës së mitrës. Ministrja informoi se testi i HPV fillon brenda muajit shkurt.

“Ndalem te një progranm i ri parandalimi i miratuar nga qeveria shqiptare para pak ditës, programi i depistimit të hershëm të kancerit të qafës së mitrës, financohet për herë të parë nga qeveria shqiptare dhe do t’i vijë në ndihmë depistimit përmes HPV. Logjistika është gati, trajnimi është bërë, është një parandalim sekondar, me kosto efektive për parandalimin e  kancerit të qafës së mitrës. Por duhet ndërgjegjësim, të përmirësojmë kulturën tonë. Ky test i HPV fillon brenda muajit shkurt”. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono