Lufta kundër informalitetit, Gjokutaj: U gjobitën 9 subjekte

14:55 | 08/09/201914:550

Nëntë subjekte që tregtojnë apo prodhojnë karburante dhe gaz në vend  janë gjobitur gjatë aksionit kundër informalitetit. Drejtori i Përgjithshëm i Doganave, Arlind Gjokutaj tha se nga shitjet e padeklaruara nga këto subjekte, detyrimi i munguar në buxhetin e shtetit kap vlerën e 1 milionë eurove.

Drejtoria e Doganave ka bërë bilancet dhe ka nxjerrë përgjegjësitë pas kontrolleve të kryera tek të gjithë operatorët e sistemit me shumicë në vend që importojnë, tregtojnë apo prodhojnë karburante dhe gaz, të gatshëm për konsum.

Nga i gjithë procesi i kontrollit ka rezultuar se mbi 752 litra karburant dhe 77 mijë litra gaz rezultonin të padeklaruara me një detyrim ndaj buxhetit të shtetit në vlerën e 1 milionë eurove.

“Kontrolli u krye për periudhën 2018 – deri në gusht 2019, dhe konsistoi në krahasimin e të dhënave të sistemit informatik doganor, matjeve fizike të vitit 2018 me gjendjet e matjeve fizike të kryer nga grupi i kontrollit, duke shtuar veprimet doganore të periudhës në kontroll. Si rezultat i këtij procesi kanë rezultuar mangësi nga gjendja e deklaruar te të gjithë operatorët që operojnë me karburant në magazinat e lira, 1 operator që operon me gazin natyral të lëngshëm dhe 1 rafineri prodhimi. Në total, nga i gjithë procesi i kontrollit rezultuan diferenca për 752,015 litra karburant dhe 77,451 litra gaz. Në total detyrimi i munguar dhe penalitetet për këto sasi janë rreth 129 mln lekë (1.06 mln euro)”, tha Gjokutaj.

Drejtori i Përgjithshëm i Doganave, Arlind Gjokutaj, paralajmëroi subjektet se kontrollet nuk do të ndalen, ndërkohë që publikoi edhe masat e marra ndaj punonjësve që kanë abuzuar me detyrën.

“Aktualisht janë liruar nga detyra 5 doganierë mbikqyrës, janë thirrur në komisionin disiplinor 9 doganierë të tjerë. Përfitoj nga rasti të rikujtoj që ky nuk është një aksion i kufizuar në kohë, por një Plan Operacional Veprimi i vazhdueshëm me objektiv të qartë: asnjë kompromis ndaj informalitetit dhe çdo operatori që do rezultojë me parregullsi”, tha Gjokutaj.

Nga muaji Korrik, qeveria ka nisur një aksion të gjerë kundër informalitetit. Aksioni ka qenë i bazuar kryesisht në bizneset e mëdha dhe më konkretisht në operatorët e sistemit me shumicë në vend që importojnë, tregtojnë apo prodhojnë karburante dhe gaz./ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono