Lu: Politikanët dikur të paprekshëm, tani kanë frikë nga SPAK

16:18 | 01/05/201816:180

Ambasadori amerikan Donald Lu ka komentuar arsyet e vonesave, sipas tij, të ngritjes së strukturave dhe institucioneve të drejtësisë, të përcaktuara nga ndryshimet kushtetuese të korrikut 2016. Në një deklaratë për një televizion në vend , Doanld Lu shprehet se këto institucione nuk janë ngritur për dy arsye. E para, kundërshtimi i ligjit të Vettingut nga opozita, sfide e humbur, sic thote ambasadori, pavarësisht shfuqizimit të disa neneve nga Gjykata Kushtetuese. Arsyeja e dytë për këtë vonesë për Donald Lu është edhe vonesa në gjetjen e kandidatëve të kualifikuar jashtë sistemit të drejtësisë për anëtarët e këshillit të Lartë të gjyqësorit dhe atij të Prokurorisë, edhe kjo çështe e zgjidhur sipas tij. Ambasadori komenton edhe politikanët të cilët sipas tij kur kritikojnë dhe mbjellin dyshime për këto struktura, tregojnë vetëm frikën që kanë, pasi dikur ishin të paprekshëm. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono