LSDM dhe BDI vendosin kushte për pajtimin

22:25 | 26/10/201822:250

Në prag të seancës së radhës për ndryshimet kushtetuese që rrjedhin nga marrëveshja e Prespës, shumica qeverisëse ka ftuar sërish opozitën për bashkëpunim. Por si LSDM edhe BDI kanë paralajmëruar se pajtimi politik nuk duhet kurrësesi të sjellë amnisti për personat e akuzuar për krime të rënda.

Të hënën në Kuvend vazhdon procedura e nisur për ndryshimet kushtetuese konform Marrëveshjes së Prespës me Greqinë për shtesën gjeografike të emrit të Repupblikës së Maqedonisë. Debati, sipas rregullores, mund të konsumojë deri në dy muaj e gjysmë. Aleksandër Kiracovski nga Lidhja Socialdemokrate e Maqedonisë shpreson se opozita do të përfshihet në debatin në komisionet parlamentare, si dhe në atë në seancën plenare.

Aleksandër Koracovski: “Shpresoj se opozita do tejkalojë problemet e brendshme dhe do t’i shkrijë interesat partiake në interesa kombëtare. Bashkarisht do të marrim pjesë në procesin e pajtimit, por amnisti për ata që kanë kryer vepra të rënda penale nuk do të ketë”.

Sipas nënkryetares së BDI-së, Teuta Arifi, vullneti politik për pajtim, po ashtu shperehje drejt objektivit të përbashkët, integrimit në NATO dhe në BE, duhet të ketë mbështetje ligjore.

Teuta Arifi: “Eksperienca e mëhershme ka qenë që procedurat e nisura kanë vijuar deri në përfundime ligjore që janë sjellë nga parlamenti. Edhe në të kaluarën ka pasur kështu rastesh, por e rëndësishme është që është dëshmuar edhe vullnet politik”.

Analisti politik Albert Musliu beson se është e mundur që shumica e dy të tretave në Kuvend që dha dritën jeshile për nisjen e procesit të ndryshimit të Kushtetutës të rritet edhe më shumë:

Albert Musliu: “Jam i bindur se numri i deputetëve që mendojnë se implementimi i Prespës nuk ka alternativë dhe nëse zhvillohet debat konstruktiv, në fund të procesit numri i deputetëve do të jetë më i madh se ai që ishte fillimisht”.

Karshi kësaj, shtrohet edhe dilema nëse kushtet e parashtruara nga tetë deputetët opozitarë, vendimtarë për për arritjen e dy të tretave, mund të jenë barrierë për vënien në jetë të Marrëveshjes me Greqinë. Këtë mundësi nuk e përjashton as analisti Aleksandër Kërzhalovski:

Aleksandër Kërzhalovski: “Në çdo rast, interes i këtyre tetë deputetëve do të jetë që të shpëtohet sa më shumë nga Marrëveshja me Greqinë, të forcohet identiteti maqedonas, të merren garaci plotësuese se Greqia do t’i respektojë obligimet e veta, përkatësisht se nuk do të ketë reperkusione, gjithnjë përderisa ata nuk i përmbushin detyrimet e veta”’.

Musliu dhe Kërzhalovski nuk përjashtojnë mundësinë që gjatë debatit parlamentar për ndryshimet kushtetuese , subjekte politike, sikurse partitë opozitare shqiptare, ashtu edhe VMRO-DPMNE-ja, të paraqesin kërkesa respektivisht amendamente të tyre./abcnews.al

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono