Lobimi i PD-së, Zguri: Kemi vendosur masa administrative

11:00 | 03/04/2019

Kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Klement Zguri, ishte i pari që foli nga foltorja e Kuvendit këtë të mërkurë në lidhje me shqyrtimin e raportit vjetor të KQZ-së. Për sa i përket çështjes së lobimit të Partisë Demokratike, Zguri tha se  janë vendosur sanksione administrative ndaj saj.

“Lidhur me çështjen e lobimit të subjektit Partia Demokratike, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve referuar Kodit Zgjedhor dhe ligjit për partitë politike, mbikëqyr financimin e partive politike, nëpërmjet auditimit ligjor dhe monitorimit të fushatës brenda territorit të vendit. KQZ, brenda kuadrit ligjor, verifikoi raportet financiare të partive politike, raportet e monitorimit dhe raportet e auditimit, dhe nxori shkeljet e bëra nga partitë politike, duke përfshirë dhe Partinë Demokratike gjatë fushatës dhe për këtë vendosi sanksione administrative.

Sa i përket informacionit publik, të bërë në media, në lidhje me shpenzime për konsulencë, të Partisë Demokratike me kompani të huaja, Administrata e KQZ me mbështetjen time si Kryetar, propozoi verifikim të thelluar, për të siguruar një proces të rregullt ligjor, gjithmonë brenda mundësive ligjore të KQZ-së, si një organ administrativ. Por paqartësia ligjore për fillimin kryesisht të një shqyrtimi të thelluar nga ana e KQZ-së, hasi në kundërshtime brenda anëtarëve të Komisionit dhe ky propozim nuk u pranua nga shumica e Anëtarëve të KQZ-së, gjë që ia hoqi mundësinë KQZ-së të futej në proces hetimi administrativ”, tha Zguri./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono