Liverpuli kthehet në krye të Premier Ligës angleze pas fitores 2-1 ndaj Fulhamit

19:30 | 17/03/201919:300

Liverpuli u kthye në krye të renditjes së Premier Ligës angleze, pas fitores në fushën e Fulhamit. Skuadra e trajnerit Jurgen Klop bëri gabime, por pati nerva të forta për të reaguar.

Pas ndeshjes në Mynih sërish u ngritën në qiell lavdet për të. Virgil Van Dajk është jo vetëm mbrojtësi më i shtrenjë në botë, por edhe më i lavdëruari dhe Liverpuli, padyshim, është me fat që e ka, veçse edhe ai mund të gabojë.

Si njeri prej mishi e gjaku, edhe holandezi bëri një dhuratë krejt të pazakonshme në fushën e Fulhamit, duke i dhënë mundësi vendasve që të barazonin rezultatin në 1-1.

Ish-lojtari i të kuqve, Rajan Babel, i dha një goditje të madhe ekipit ku luajti për disa vjet, veçse jo fatale.

Jo më kot, trajneri Jurgen Klop thoshte me bindje se skuadra e tij ishte e pjekur sa duhet për të luftuar për titull deri në fund, dhe se ishte në gjendje të përballonte tronditjet e forta.

Liverpuli fitoi 2-1 dhe u rikthye në krye të Premier Ligës me dy pikë më shumë se Mançester Siti, veçse me një ndeshje më shumë të luajtur.

Kampionët u angazhuan në Kupë këtë fundjavë, ndaj do ta luajnë më vonë takimin e tyre.

Njeriu i momentit, Sadio Mane, shënoi golin e parë për miqtë në minutën e 26-të, ndërsa Xhejms Milner ishte autor i rrjetës që vendosi ndeshjen, 9 minuta para fundit.

Ai nuk gaboi nga pika e 11-metërshit, fituar gjithashtu nga Mane.

Nuk ishte ndeshja më e mirë e Liverpulit, dhe vështirë që të ishte pas shpenzimit të madh të energjive për kualifikimin në Champions ndaj Bajernit.

Në Angli thonë se paraqitje të tilla quhen “bukë e gjalpë” dhe janë karakteristika të skuadrave të forta që meritojnë të fitojnë tituj.

Liverpuli ka 76 pikë në 31 ndeshje, ndaj 74 të Sitit që ka luajtur 30. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono