Lista Serbe pro gjykatës speciale

18:24 | 18/12/2017

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Dalibor Jevtiç, tha se partia që drejton mbështet formimin e Gjykatës Speciale. Ai u shpreh kundër formimit të ushtrisë ndërsa nënvizoi se për Pavarësinë e Kosovës duhet pyetur Beogradi dhe jo ai.

Zëvendëskryeministri Dalibor Jevtiç në një intervistë për Dojçe Vele tha se Lista Serbe nuk do të përkrahë formimin e ushtrisë së Kosovës. Ndërsa theksoi se mbështet formimin e Gjykatës Speciale.

Dalibor Jevtiç, zëvendëskryeministër i Kosovës: “Në një luftë është e pamundur që vetëm njëra palë të jetë fajtore e të akuzohet për çdo gjë e pala tjetër pothuajse për asgjë. Është shumë e rëndësishme që për shkak të së ardhmes dhe bashkëjetesës, të përgjigjen me emër e mbiemër ata që kanë bërë luftë në mënyrë që gjërat të mos përgjithësohen”.

I pyetur nëse do të njohë Serbia pavarësinë e Kosovës, ai u përgjigj se kjo pyetje duhet të shtrohet në Beograd dhe jo këtu. “Mendoj që kryesore janë marrëdhëniet mes shqiptarëve dhe serbëve”, theksoi kreu i Listës Serbe duke nënvizuar se ka shumë probleme të pazgjidhura që duhet të zgjidhen. Gjithashtu tha se forca politike që drejton I merr vendimet në mënyrë të pavarur nga Beogradi./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono