LISTA | Nis sot vetingu në Polici, kush janë 47 drejtuesit e policive?

10:18 | 05/11/201910:180

Nis sot vetingu në Polici, i pari shefi i Sektorit të Ankesave në SHÇBA. Kush janë 47 drejtuesit e policive në listë?

Pas vonesave disamujore, sot starton procesi i vetingut në Policinë e Shtetit. I pari që do të përballet me Komisionin e Jashtëm të Vlerësimit është Oltion Shehu, shefi i Sektorit të Ankesave në Shërbimin për Çështjet e Brendshme dhe Ankesave.

Emri i tij është përzgjedhur përmes procedurës së shortimit mes 45 dosjeve të para të drejtuesve të lartë të Policisë, SHÇBA-së dhe Gardës së Republikës, emrat e të cilëve u publikuan më 8 korrik nga KJV.

Ministria e Brendshme njoftoi dje se Komisioni i Jashtëm i Vlerësimit do të zhvillojë këtë javë seancat e parë të procesit të vlerësimit kalimtar të punonjësve të Policisë së Shtetit, Gardës së Republikës dhe Shërbimit për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat në Ministrinë e Brendshme.

Seanca e parë dëgjimore zhvillohet sot në orën 12:00, nga trupa e vlerësimit: Marjeta Gjelaj, Ela Kerka, Ana Kapaj dhe me subjekt rivlerësimi Oltian Shehun. Seancat e vetingut do të zhvillohen në të njëjtin vend, ku përballen me KPK-në prokurorët dhe gjyqtarët.

Nga ana tjetër, Komisioni i Jashtëm i Vlerësimit publikoi dje listën e dytë të drejtuesve të lartë, që do t’i nënshtrohen shortit për fazën tjetër të vetingut.

Në listën e publikuar dje nga Komisioni i Jashtëm i Vlerësimit janë renditur emrat e 47 drejtuesve të tjerë të Policisë, dosjet e të cilëve janë marrë tashmë në shqyrtim. Bëhet fjalë për të gjithë drejtuesit e drejtorive vendore të Policisë, me përjashtim të drejtorit të Policisë së Tiranës, Rebani Jaupajt, emrat e të cilëve janë në 45 dosjet e para që i përkasin shortimit të parë.

Gjithashtu, në këtë listë janë edhe zv.drejtuesit e policive vendore, ata të Krimeve dhe të Rendit, si dhe drejtuesit e drejtorive vendore të kufirit dhe migracionit. Po kështu, në listën e shortit të dytë janë edhe rektori i Akademisë së Sigurisë, Bilbil Memaj, dhe të gjithë drejtuesit e lartë në Akademi e në Kolegjin e Policisë.

Procesi i vetingut për drejtuesit e lartë të Policisë së Shtetit, duke filluar me Ardi Veliun, pritej që të niste në fund të muajit korrik, kur edhe u publikua lista me emrat e 45 drejtuesve të lartë të Policisë së Shtetit, SHÇBA-së dhe Gardës së Republikës, që u shortuan të parët.

Subjektet e vlerësimit janë në detyrat më të larta drejtuese në Policinë e Shtetit, Shërbimin për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat dhe në Gardën e Republikës. Dosjet e vetëdeklarimit janë tërhequr në fund të muajit maj nga Komisioni i Jashtëm i Vlerësimit kur edhe nisi puna në fazën e parë, ajo e shqyrtimit të deklaratave, kërkimit të informacioneve dhe verifikimeve përkatëse.

Sipas parashikimeve ligjore, pas procesit të hetimit administrativ, do të mbahet për çdo subjekt seancë e hapur dëgjimore. Konkretisht, bëhet fjalë për 31 drejtues të lartë të Policisë së Shtetit, duke filluar me drejtorin e Përgjithshëm, Ardi Veliu, për 12 oficerë të lartë të SHÇBA-së, duke nisur nga drejtori i përgjithshëm, Muhamet Rrumbullaku, ndërsa dy të tjerë janë drejtuesit e Gardës së Republikës, komandanti Gramos Sako dhe zëvendësi i tij.

Emrat e drejtuesve për shortimin e dytë:

1. Alfred Çepe- drejtor i Policisë Durrës

2. Hasan Ahmetaj- drejtor i Policisë Berat

3. Perlat Vatoci- drejtor i Policisë Gjirokastër

4. Artion Duka- drejtor i Policisë Vlorë

5. Andon Marko- drejtor i Policisë Fier

6. Arjan Muça- drejtor i Policisë Elbasan

7. Lorenc Panganika-drejtor i Policisë Korçë

8. Ylli Doda-drejtor i Policisë Dibër

9. Zef Laska- drejtor i Policisë Kukës

10. Niko Brahimaj-drejtor i Policisë Shkodër

11. Ferdinand Mara-drejtor i Policisë Lezhë

12. Enkeleda Toska-drejtoreshë e Kufirit dhe Migracionit Tiranë

13. Ndue Doçi-drejtor i Kufirit dhe Migracionit Durrës

14. Idajet Hoxha- drejtor i Kufirit dhe Migracionit Gjirokastër

15. Luan Hysenj- drejtor i Kufirit dhe Migracionit Vlorë

16. Arben Joco- drejtor i Kufirit dhe Migracionit Korçë

17. Zija Sulaj- drejtor i Kufirit dhe Migracionit Kukës

18. Krenar Muço- drejtor i Kufirit dhe Migracionit Shkodër

19. Bilbil Memaj- rektori i Akademisë së Sigurisë

20. Gentjan Shehaj- drejtor i Drejtorisë së Planifikimit dhe Kontrollit në Akademinë e Sigurisë

21. Ilirjan Mandro-dekan në Fakultetin e Sigurisë dhe Hetimit në Akademinë e Sigurisë

22. Mehdi Çanga -drejtori/administratori në Drejtorinë e Shërbimeve të Brendshme në Akademinë e Sigurisë

23. Xhavit Shala -drejtor i Qendrës Kërkimore Shkencore në Akademinë e Sigurisë

24. Ylli Vasili-drejtor i Kolegjit Profesional të Lartë “Kolegji i Policisë” në Akademinë e Sigurisë

25. Dhimitraq Ziu- zëvendësdrejtor për Sigurinë Publike në Policinë e Tiranës

26. Arsen Sinamataj- zëvendësdrejtor për Hetimin e Krimit të Organizuar dhe Krimeve të Rënda në Policinë e Tiranës

27. Edvin Ndreu -zëvendësdrejtor për Hetimin e Krimeve në Policinë e Durrësit

28. Gani Zeneli -zëvendësdrejtor për Sigurinë dhe Policimin në Komunitet në Policinë e Durrësit

29. Fatmir Hoxha-zëvendësdrejtor për Hetimin e Krimeve në Policinë e Beratit

30. Arjan Feri -zëvendësdrejtor për Sigurinë dhe Policimin në Komunitet në Policinë e Beratit

31. Bajram Marra-zëvendësdrejtor për Hetimin e Krimeve në Policinë e Gjirokastrës

32. Koço Dafa-zëvendësdrejtor për Sigurinë dhe Policimin në Komunitet në Policinë e Gjirokastrës

33. Gentian Berberi-zëvendësdrejtor për Hetimin e Krimeve në Policinë e Vlorës

34. Artur Selimaj- zëvendësdrejtor për Sigurinë dhe Policimin në Komunitet në Policinë e Vlorës

35. Arjan Kurti-zëvendësdrejtor për Krimet në Policinë e Fierit

36. Luigj Vathi-zëvendësdrejtor për Sigurinë dhe Policimin në Komunitet në Policinë e Fierit

37. Ilirjan Balla-zëvendësdrejtor për Hetimin e Krimeve në Policinë e Elbasanit

38. Albert Nushi-zëvendësdrejtor për Sigurinë dhe Policimin në Komunitet në Policinë e Elbasanit

39. Alfred Nomani-zëvendësdrejtor për Hetimin e Krimeve në Policinë e Korçës

40. Hamdi Fjora -zëvendësdrejtor për Sigurinë dhe Policimin në Komunitet në Policinë e Korçës

41. Erzen Cera-zëvendësdrejtor për Hetimin e Krimeve në Policinë e Dibrës

42. Sadri Ramçaj- zëvendësdrejtor për Sigurinë dhe Policimin në Komunitet në Policinë e Dibrës

43. Shkelzen Rexhepi-zëvendësdrejtor për Hetimin e Krimeve në Policinë e Kukësit

44. Albert Pataj-zëvendësdrejtor për Sigurinë dhe Policimin në Komunitet në Policinë e Kukësit

45. Skender Hita – zëvendësdrejtor për Hetimin e Krimeve në Policinë e Shkodrës

46. Afrim Tafa – zëvendësdrejtor për Sigurinë dhe Policimin në Komunitet në Policinë e Shkodrës

47. Adriatik Tafçiu – zëvendësdrejtor për Hetimin e Krimeve në Policinë e Lezhës

zv.Drejtori i SHÇBA Adriatik Ago, i dyti para KJV ditën e premte.

I dyti që do të përballet me Komisionin e Jashtëm të Vlerësimit, siç është përcaktuar nga shorti, do të jetë zv.drejtori i përgjithshëm i Shërbimit për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat. Seanca dëgjimore për subjektin e vlerësimit kalimtar, Adriatik Ago, zv.drejtor i përgjithshëm i SHÇBA-së, do të zhvillohet ditën e premte, në orën 12:00.

Trupa e vlerësimit përbëhet nga Ana Kapaj, Elvira Daberdaku, Elida Liko. “Njoftim për seancë dëgjimore për subjektin e vlerësimit kalimtar, Adriatik Ago. Subjekti Adriatik Ago, zv.drejtor i përgjithshëm, SHÇBA. Vendi: Pallati i Koncerteve (ish-Pallati i Kongreseve), Salla B, Kati 0.Data/Ora: E premte, datë 8 nëntor 2019, ora 12:00.

Trupa e Vlerësimit: Ana Kapaj, Elvira Daberdaku, Elida Liko.

Mediat mund të regjistrojnë pamje ose foto vetëm në momentet e para, ndërsa gazetarët mund të ndjekin seancën. “Mediave u lejohet të filmojnë shpalljen publike të vendimit”, njoftoi dje Komisioni i Jashtëm i Vlerësimit./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono