LISTA/ Forbes: Angela Merkel sërish gruaja më e fuqishme në botë edhe për 2019

22:15 | 12/12/201922:150

Kancelarja gjermane Angela Merkel është “kurorëzuar” përsëri si gruaja më e fuqishme në botë nga Forbes.

Kancelarja gjermane kryeson listën e Forbes 2019 e ndjekur nga kryetarja e Bankës Qendrore Evropiane Christine Lagarde nga Franca, dhe Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA Nancy Pelosi.

Merkel u vlerësua për qëndrueshmërinë e saj, për qëndrimin përballë Presidentit amerikan Donald Trump dhe për politikën e saj ndaj refugjatëve për të hyrë në vend mes krizës së emigrantëve që prej 2015.

E rritur pas perdes së hekurt në ish-Gjermanisë Lindore, Merkel u bë Kancelare e Gjermanisë, pozicion në të cilin ajo ka shërbyer që nga viti 2005. Ajo drejtoi partinë e qendrës së djathtë të Bashkimit Demokratik të Krishterë (CDU) për 18 vjet, nga 2000 -2018.

Merkel shpesh është vlerësuar si lidere“de fakto” e Bashkimit Evropian dhe madje dhe udhëheqëse e “botës së lirë”.

Kancelarja do të përfundojë mandatin fund të 2021, por Merkel njoftuar vitin e kaluar se synon të tërhiqet në kohën e zgjedhjeve të ardhshme federale në Gjermani.

Kjo do ta bënte atë kancelaren e dytë që ka shërbyer më gjatë në republikën federale të Gjermanisë, pas Helmut Kohl.

10 gratë që kryesojnë listën e Forbes për vitin 2019:

  1. Angela Merkel, Kancelarja Gjermane
  2. Christine Lagarde, drejtuese e Bankës Qendrore Evropiane
  3. Nancy Pelosi, Kryetare e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA
  4. Ursula von der Leyen, Presidente e Komisionit Evropian
  5. Mary Barra, CEO e General Motors
  6. Melinda Gates, Bashkëkryetare e Bill & Melinda Gates Foundation
  7. Abigail Johnson, CEO e Fidelity Investments
  8. Ana Patricia Botín, Kryetare Ekzekutive e Santander Botín
  9. Ginni Rometty, CEO e IBM Gruaja e parë që drejtoi kompaninë
  10. Marillyn Heëson, CEO e Lockheed

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono