Lirohet nga burgu presidenti brazilian Lula

15:11 | 09/11/201915:110

580 ditë në burg e kanë bërë më të majtë se në fillim, ish presidentin e Brazilit Lula. I sapo liruar nga burgu ai deklaroi se do të vazhdonte betejën për të mbrojtur të drejtat e popullit të tij.

Doli nga burgu me grushtin lart, duke premtuar se do të vazhdojë të luftojë për popullin Brazilian, duke shtrënguar duart dhe duke përqafuar një nga një mbëshettësit e tij, disa prej të cilëve në lot.

Ish presidentin e Brazilit Lula e prisnin mbështetës të shumtë përpara burgut ku kaloi 580 ditë. Ai u prit nga një turmë e madhe që e ka mbështetur që prej 7 orillit 2018 kur ai u dënua pasi u shpall fajtor për akuzën e korrupsionit dhe riciklimit të parave.

Ish presidenti i Brazilit ishte i bindur që do të dilte dhe që në mëngjes kishte lajëmruar se do të mbante një fjalim për popullin Brazilian sapo të dilte.

Gjithashtu u shpreh se do të dilte nga burgu më i majtë se sa ishte kur hyri. Urimi i parë për të jashtë kufirit erdhi nga presidenti i Venezuelës Nikolas Maduro, një idhull tjetër i së majtës në Amerikën Latine./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono