Lirohet Babalja, avokati Tom Gashi: U lirua pasi është në procedurat e azilit

17:05 | 12/10/2018

Është liruar nga paraburgimi, Albert Veliu, i njohur si Babalja, një ditë pas arrestimit të tij në qendrën e azilit në Prishtinë. Lajmi është konfirmuar nga avokati i Veliut, Tom Gashi, që sqaroi në një lidhje telefonike për ABC News, se lirimi i tij u bë me vendim gjykate.

Sipas avokatit Gashi, klienti i tij ka dalë sot para gjykatës në Prishtinë e cila ka rrëzuar urdhrin për arrestimin e Albert Veliut, pasi ai ka kërkuar azil në Kosovë dhe është në pritje të një përgjigje lidhur me procedurën e azilit.

“Vendimi është marrë para disa minutash. Ka procedurë të rregullt të azilit. Nuk mund të kërkohet arrestimi nga shteti prej nga ka ikur për të kërkuar azil politik. Pa përfunduar procesi i azilit nuk mund të arrestohet, sidomos kur kërkesa vjen nga shteti nga ku është larguar”.

Babalja u arrestua disa muaj më parë pranë Ferizajt të Kosovës, ku kishte hyrë ilegalisht.

Disa ditë më parë për të u vendos në mungesë masa e sigurise “Burg pa afat” nga gjykata e krimeve të rënda në Shqipëri, lidhur me audiopërgjimin e një bisedë të pretenduar mes tij dhe Agron Xhafajt. /abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono