Lionel Messi magjik, 40+ gola në 11 vite radhazi!

21:36 | 09/11/201921:360

Lionel Messi vazhdon të tregojë se mbetet një ndër futbollistët më të mirë në historinë e futbollit, edhe pse i ka lënë pas vitet e tij më të mira. Sot, në sfidën ndaj Celta Vigo, ylli argjentinas shënoi 2 gola në pjesën e parë, duke bërë që Barcelona ta mbyllte fraksionin e parë të lojës në avantazh 2-1.

Numri 10 i katalanasve arriti të kalojë kuotën e 40 golave edhe këtë vit 2019, duke e bërë këtë gjë në 11 vitet e fundit. Në vitin kalendarik 2019, Messi shënoi 41 gola, ndërsa në 2010, plot 60. Në 2011, Messi shënoi 59 herë, ndërsa viti 2012, ai dhe rekordmen, pa Messin të shënonte plot 91 gola, duke parakaluar Gerd Mueller.

Në vitin 2013, “Pleshti” gjeti rrjetën 45 herë, ndërsa një vit më vonë, arriti në kuotën e 58 rrjetave të shënuara. Më pas, Messi kishte një rekord të pabesueshëm: 2015 (52 gola) 2016 (59 gola), 2017 (54 gola) dhe në 2018-ën, argjentinasi shënoi 51 gola. Këtë vit kalendarik, Messi ka për momentin 41 gola të shënuar. Fenomenal!/abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono