Lindita Nikolla për Metën: Kishte dalë jashtë ekuilibrit

15:44 | 02/07/201915:440

Ish-ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla, komentoi deklaratat që Presidenti i Republikës, Ilir Meta, zhvilloi këtë të martë. Ajo tha se kreu i shtetit kishte dalë jashtë ekuilibrit, ndryshe nga standardet që duhet të karakterizojnë figurën e tij si unitet i kombit.

Gjatë një bisede në studion e ABC News, Nikolla tha se Meta vazhdoi akoma me thirrjet për t’i mohuar qytetarëve të drejtën për të zgjedhur përfaqësuesit e saj.

“Deklarata për më shumë se 60 minuta të Presidentit të Shqipërisë ishte një situatë e trishto për këdo. Nuk është e nevojshme të jesh politikan për të thënë që Presidenti sot kishte dalë jashtë ekuilibrit, ishte një njeri jo në ekuilibër, padyshim larguar frikshëm nga të gjitha standardet që duhet të karakterizojë figurën që është uniteti i kombit.

Vijoi në rrugën e tij, të marrjes peng të demokracisë, të marrjes peng të së drejtës kushtetuese me thirrjet për të mohuar të drejtën kushtetuese të popullit për të zgjedhur përfaqësuesit e vet. Ishte e trishtë. Unë jam ndierë ligsht se si mundet në një njeri që populli shqiptar ka investuar aq shumë, duke i dhënë profile në gjithë karrierën e tij të hershme dhe të vogël politike duke qenë kryetar parlamenti, kryeministër, së fundmi President, se si realisht mund të turpërojë dhe standardin më minimal të një njeriu që i është besuar një detyrë e tillë e lartë”, tha Nikolla./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono