Lihet në burg grupi i përfshirë tek skema e fajdeve në Shkodër

21:56 | 16/03/201921:560

12  personat e arrestuar gjatë operacionit “Maranaj” që zbuloi një skemë fajdesh në Shkodër, do të qendrojnë në qeli. Vendimi është dhënë pasditen e sotme nga gjykata e Shkodrës. Të gjithë i kanë mohuar akuzat në sallën e gjyqit.

Të arrestuarit e operacionit Maranaj në Shkodër hynë njëri pas tjetrit në sallën e gjyqit për rivlerësimin e masës së sigurisë.

Prokurorja e çështjes Ajola Premçi paraqiti të gjithë provat e siguruara për grupin e skemës së fajdes edhe një audio përgjim nga biseda mes ish-prefektit Paulin Radovani dhe të akuzuarve në lidhje me borxhin.

Të ndaluarit janë shprehur në sallë se audio përgjimi është i montuar. Sipas tyre djemve të ish prefektit u kanë dhënë lekë borxh, pasi kishin marrëdhënie miqësore me të dy.

Më tej ata kanë deklaruar para trupit gjykues se paratë janë dhënë me mendimin se familja Radovani ka biznese dhe lekët do u kthehen.

Të akuzuarit mohojnë që paratë të jenë dhënë me fajde. Pas një seance maratonë në gjykatën e Shkodrës 12 të arrestuarit u lanë në burg.

Ndërsa familjarët e tyre që prisnin jashtë godinës së gjykatës e kanë cilësuar të padrejtë vendimin.

12 personat akuzohen se ushtronin veprimtari të paligjshme të dhënies së parave hua me një përqindje që varionte nga 3-20% siç bën të ditur prokuroria e Shkodrës. Nëse nuk kthehej shuma e huasë brenda një javë, personat e përfshirë në skemë sekuestronin makinat dhe pronat e biznesmenëve që u kishin dhënë para me fajde.

/abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono