Lihen të lirë tre banorët e Unazës së Re

15:40 | 14/10/201915:400

“Detyrim paraqitje” vendosi Gjykata e Tiranës për tre banorët e Unazës së Re pas protestave të zhvilluara mbrëmjen e së premtes. Prokuroria i akuzoi ata për “Organizimi të paligjshme” si dhe bllokimi i rrugës “Teodor Keko”.

Pas tre orësh, Gjykata Penale e Tiranës ka caktuar masën e sigurisë “detyrim paraqitje” për tre banorë të Unazës së Re, të cilët u arrestuan mbrëmjes së të premtes. Vendimi i Gjykatëses Rexhina Merlika ishte pa praninë e medias. Po kështu askush nga të afërmit e Tomor Gjatës, Eduard Ferhatit dhe Ruzhdi Dacit nuk u lejuan në sallën e gjyqit.

Gjatë seancës ka pasur debate ndërmjet prokurorit të cështjes dhe avokatit të të ndaluarve, ku akuza kërkoi “arrest me burg” por që u hodhën poshtë nga gjykata.

Jordan Daci në përfundim të seancës theksoi se të mbrojturit e tij nuk kanë shkeluar asnjë ligj për protestën e përditshme të organizuar në Unazëne  Re.

Banorët e Unazës së Re bënë edhe një peticion kundër ambasadorit të OSBE-së, Bernd Borchardt, ku për ABC Neës ata shprehen se do t’ia dërgojnë përfaqësive diplomatike në Tiranë.

Me interes pritet masat sigurisë për 10 të arrestuarit e protestët së të dielës. Mes tyre është edhe ish-Deputeti Klevis Balliu, i cili prangos bashkë me 9 banorë te tjerë të Unazës së Re.

/abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono