Ligji për liritë fetare, qeveria malazeze kërkon dialog me kishën serbe

18:04 | 28/01/202018:040

Kryeministri malazez, Dusko Markoviç i ka dërguar Mitropolitit të Malit të Zi, Amfilohije një thirrje për dialog mbi Ligjin për Lirinë e Fesë, bëri të ditur qeveria malazeze.

“Tani është koha t’i përkushtohemi harmonisë, miqësisë dhe ndërtimit të besimit, dhe veçanërisht brenda ortodoksisë. Qeveria e sheh dhe e njeh këtë mundësi, dhe do të angazhohet fuqimisht për të”, thuhet në njoftim.

Qeveria deklaroi se ishte e gatshme që të shihte zgjidhjet më të mira për zbatimin e neneve 62-64 të Ligjit dhe, përmes dialogut dhe ndoshta konsensusit, të eliminojë çdo dilemë dhe dyshim për përdorimin e Kishave, Tempujve dhe Manastireve në të ardhmen. Dy nenet e ligjit janë më problematikët për Kishën Ortodokse Serbe (SPC) sepse parashikojnë që pronësia e pasurisë të dëshmohet në procedurat administrative, ndërsa shprehen se barra e provës është mbi kishën.


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono