Ligji në asistencën sociale, Manastirliu: Hiqet limiti i personave me aftësi të kufizuar

14:00 | 23/07/201914:000

Ministrja e e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, olgerta Manastirliu deklaroi se ka dalë ligji i ri për Asistencën sociale, që favorizon personat me aftësi të kufizuara. Sipas ministres, është hequr limiti i personave me aftësi të kufizuar.

Ligji i ri në Asistencën Sociale favorizon personat me aftësi të kufizuara. Kështu deklaroi ministrja Olgerta Manastirliu, gjatë takimit me një të punësuar me karrige me rrota në sektorin e shërbimit të ADISA në Tiranë.

Ligji i ri i asistencës sociale sipas Manastirliut ka hequr limitin për mbështetjen e personave me aftësi ndryshe që punojnë.

“Përveç pagës si të punësuar, personat me aftësi ndryshe do të përfitojnë edhe paketën e plotë të mbrojtjes sociale që i sigurohet nga shteti, përfshirë edhe pagesën e aftësisë së kufizuar, gjatë gjithë kohës, pavarësisht se janë në punë”.

Ligji i ri sjell ndryshimet edhe personat me aftësi të kufizuara që duhet të marrin KMCAP, u shpreh Manastirliu.

“Të gjithë ata persona që përjashtoheshin nga ligji i sigurimeve shoqërore, persona me aftësi të kufizuar që nuk e përfitonin KMCAP për shkak se nuk kishin një vit të siguruar në 5 vitet e fundit, tashmë bëhen pjesë e skemës së mbrojtjes sociale, duke u përfshirë në ligjin e ri të asistencës sociale”.

Nga skema e mbrojtjes sociale përfitojnë mbi 165 mijë persona me aftësi të kufizuar dhe invalidë pune. Personat me aftësi të kufizuar para ligjit, e merrnin pagesën e aftësisë së kufizuar edhe 4 vite pas punësimit, ndërsa me ligjin e ri, e marrin përfitimin pa ndërprerje. /ABc news Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono