Ligji i gjuhës shqipe në Maqedoni

11:26 | 10/03/2018

Gati dy muaj nga miratimi në parlament të ligjit të gjuhës shqipe në Maqedoni, mosdekretimi i tij nga Presidenti George Ivanov, ka shkaktuar rinisjen e debateve. Amendamentet e partisë më të madhe opozitare VMRO-DPMNE kanë bllokuar diskutimin për këtë ligj, saqë seanca e fundit është shtyrë për një afat të pacaktuar. Çfarë parashikon ligji i ri dhe si mund të zbatohet ai? Detajet na i sjell “Balkan ABC” të gazetares Bruna Çifligu. /abcnews.al
Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono