“Ligjet” miratojnë në parim ndryshimet në rregulloren e Kuvendit

15:43 | 06/02/201915:430

Komisioni i ligjeve miratoi me votat e mazhorancës ndryshimet në rregulloren e Kuvendit. Opozita kishte kërkuar shqyrtimin e këtyre ndryshimeve në Këshillin e Rregullores, mandateve dhe imunitetit.

Është këshilli për rregulloren mandatet dhe imunitetin dhe jo komisioni i ligjeve, ai që duhet të votojë ndryshimet në rregullore, sipas opozitës. Kjo edhe për shkak të përfaqësimit të barabartë që ai siguron.

Oerd Bylykbashi: Pra ju i hiqni mundësinë organit që përcakton rregullorja që të bëjë një debat mbi bazë pariteti dhe jo mbi bazë mazhorance.

Fatmir Xhafaj: Nuk është thelbësore sepse e rëndësishme është përmbajtja e projektit.

Besim i kërkoi mazhoranca opozitës, se nuk do të përdorë forcën e kartonave në komision për të miratuar atë që do, por besa e fjalës së dhënë nuk është virtyt i mazhorancës sipas demorkatëve.

Bashkim Fino: Ne nuk duam që ta marrim vendimin me pesë vota, por duam ta marrim bashkarisht sepe është rregullorja jonë.

Enkelejd Alibeaj: Konsensus me kobure në tavolinë për shkak se keni shumicën? Kujt ja hidhni këtë?

E në fund mazhoranca iu kthye pikërisht forcës së kartonit, përmes të cilave rrëzoi propozimin e opozitës për shqyrtim të ndryshimeve të rregullores së Kuvendit, në Këshillin e Rregullores, mandateve dhe imunitetit./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono