Ligatinat më të mëdha tropikale shkatërrohen nga zjarret në Brazil

15:32 | 07/11/201915:320

Në vetëm 10 ditët e fundit zjarret kane shkatërruar ligatinat në Pantanal te Brazilit një zonë me madhësinë e Londrës, duke edhe djegur  edhe  kafshë të gjalla .

Zjarri  në ligatinat më të mëdha tropikale në botë është katastrofa e fundit  me të cilën përballet Brazili mbas zjarrit qe shkatërroj Amazonën.

Pantanal, i cili ndodhet në një pjesë të Brazilit, Bolivisë dhe Paraguajit, është një destinacion popullor ekoturizmi që konsiderohet një nga  më të mirët për të parë jetën e egër në Amerikën e Jugut.

Gjatë sezonit të lagësht, lumenjtë përmbytin brigjet e tyre dhe e bëjnë pjesën më të madhe të rajonit të arritshëm vetëm me anije dhe aeroplan. Në sezonin e thatë, personat qe preferojne  kafshët e egra dynden të shohin leopardë duke u përkulur në brigjet e lumenjve.

Zjarret në Pantanal janë jonormale sepse shirat e dendur zakonisht fillojnë në tetor.

Instituti Hyacinth Macaw lëshoi ​​një raport të mërkurën duke thënë se shkatërrimi i Pantanal në shtator dhe tetor goditi qendrën më të madhe të zonës për riprodhimin e papagajve gjithashtu erdhi në mes të sezonit të çiftëzimeve.

Zjarret janë përkeqësuar dhe shiu ende nuk ka rënë. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono