Librat historikë dhe romanet në krye të shitjeve për vitin 2018

17:03 | 05/01/2019

Ismail Kadare, Paolo Coelho, Umberto Eko, Eqerem Bej Vlora me kujtimet e tij  dhe Elena Ferrante janë autorët më të shitur në librari për vitin 2018.  Por nga ana tjetër duket se lexuesit shfaqin interes për librin që në ditët e para të 2019-ës.

Viti që lamë pas, sipas librashitësve rezultoi pozitiv në bilanc shitjesh. Periudha e festave shënon një numër më të madh blerjesh, pasi libri është edhe zgjedhje e duhur për dhuratë.

Sipas librashitësve në librarinë më të madhe në kryeqytet librat më të shitur rezultojnë “Alkimisti” i Paolo Coelhos, “Sekreti”, ndërsa ndër autorët shqiptarë vazhdon Ismail Kadare të jetë më i shitur, me veprën e botuar në panirin e librit.

Por nuk mungojnë edhe zgjedhjet e autorëve me impenjativë si Umberto Eko apo “Saga” e Helena Ferrantes në 4 vëllime.

Në librat historikë, më i shituri mbetet “Kujtimet e Eqerem Bej Vlorës” edhe pse ka vite që nga botimi i parë.

Por edhe pse janë ditët e para të 2019 dhe libraritë, sapo janë rikthyer normalitetit pas festës së fundvitit vihet re një numër i madh lexuesish ku dominojnë të rinjtë, të cilët bëjnë përzgjedhje të ndryshme.

Një panoramë tjetër paraqitet pak metra nga libraria  “Adrion”, në oazin  e librit siç është Biblioteka Kombëtare, ku studentët e përzgjedhin si ambjent studimi.

Biblioteka Kombëtare prej marsit të 2017-ës ku u përfshi nga flakët kati i neëndheshëm dhe pas përmbytjeve në qershor 2018  nuk huazon libra për qytetarët.


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono