Liberalizimi i vizave për Kosovën, politika shqiptare përgëzon vendimin

17:14 | 13/09/2018

Vendimin e Parlamentit Europian për heqjen e vizave për Kosovën e ka përshëndetur edhe politika shqiptare. “Urime Kosovë”! – ka shkruar kreu i shtetit shqiptar Ilir Meta në një postim, ku përshëndeti vendimin për hapjen e dritës jeshile për liberalizimin e vizave për Kosovën. Shumë i gëzuar – është shprehur ai – për këtë lajm që shënon një arritje të madhe të këtij shteti i cili rritet dhe forcohet çdo ditë, si faktor paqeje dhe stabiliteti në rajon.

Përmes një postimi në rrjetin social Twitter, kryeministri Edi Rama e ka paralelizuar heqjen e vizave për qytetarët e Kosovës, me heqjen e njollës, me të cilën Europa për të ka kaq vite, që cënon flamurin e vet.

Po në një postim në Twitter, kreu i opozitës Lulzim Basha e quajti votimin e kësaj të drejte të qytetarëve të Kosovës, si mbështetje për perspektivën europiane të shtetit të Kosovës.  /abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono