Lezhë, treni i pashkëve përshkon gjithë qytetin

15:20 | 21/04/201915:200

Në Lezhë Pashkët Katolike festohen në një mënyrë krejt të vëcantë. Treni i pashkëve i mbushur me fëmijë përshkoi gjithë qytetin duke dhuruar vezë dhe shpërndarë mesazhe dashurie në këtë ditë të bekuar, ringjalljen e Jezu Krishtit.

Para se të nisej treni i pashkëve me fëmijë u mbush me vezë dhe ushqime. Udhëtimi i tij mes përmes qytetit tërhoqi vëmendjen e të gjithëve .

Një mënyrë e veçantë për të kremtuar pashkët katolike. Muzikë, Kërcim dhe mesazhe paqeje.

Kryetari i bashkisë dhe njerëzit që e ndihuan për të organizuar aktivitetet e kësaj feste e konsiderojnë Lezhën një vend të bekuar.

“Lezha i ka festuar gjithmonë pashkët bashkë, ndaj i uroj të gjithë Lezhianët, Gëzuar të gjithë së bashku Pashkët”, ka uruar Kreu i bashkisë Lezhë.

Urimi i qytetarëve për pashket katolike vjen edhe përmes vargjeve të Fishtës.

Festat fetare janë veçanta në Lezhë për mënyrën e organizimit, duke u kthyer në një mundësi për të promovuar kulturën dhe traditën./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono