Lezhë, ndërhyrje për hapjen e kanalit vaditës për fermerët e Zadrimës

17:53 | 12/06/2018

Në Zadrimë të Lezhës fermerët nuk do të vuajnë më nga thatësira për vaditjen. Këto ditë është bërë ndërhyrja për hapjen e kanalit vaditës.

Mungesa e ujit për vaditje ishte bërë shkak për uljen e sipërfaqeve të mbjedha nga fermerët në Zadrime të Lezhës. Kanali vaditës ishte mbyllur thuajse plotësisht duke krijuar probleme për zonën.

“Uji është i tmerrshëm, po nuk ke ujë nuk bën asgjë”.

Uji vaditës do të jetë i mundur për këta fermerë brenda pak ditësh.

Vëmendja ndaj bujqësisë kërkon edhe ndërhyrje në vaditje. Për drejtorin e bujqësisë në Bashkinë Lezhë, Luigj Frangaj, kjo ështe një zonë që e shfrytëzon maksimalisht tokën ndaj edhe ndërhyrja ishte e domosdoshme. Ai thotë se do të ketë vijimësi dhe planifikim më të madh të fondeve për investime të tilla.

“Besoj se do fusim ujin për dy ditë në këto kanale që janë 6 km, dhe në zona të tjera, Kallmeti e Piraj”.

Fermerët e Zadrimës në Lezhë thonë se kanali vaditës ishte mbuluar nga dheu, ndërsa tani pretendojnë të marrin edhe më shumë nga toka e tyre.

“Kanali ka pasur 2 metra dhe ka 11 vjet që nuk ëhstë pastru, tani është bërë një punë e kënaqshme”.

Për të realizuar vaditjen e tokave bujqësore në Zadrimë të Lezhës është bashkëpunuar edhe me Bashkinë e Vaut të Dejës, zonë nga e cila rrjedh edhe uji për vaditje. /abcnews.al

Gazetar i ABC News, Lezhë: Gjergj Figuri


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono