Lezhë, fëmijët rikthejnë muzikën klasike

14:27 | 10/03/2019

Nxënësit e klasave të muzikës në shkollën “Besëlidhja” në Lezhë, u kanë ofruar artdashësve një koncert pranveror me muzikë klasike. Në këtë qytet kishte vite që nuk organizohej një event i tillë.

Rikthyen në skenë muzikën klasike. 4 vjet nga çelja e klasave të muzikës në Lezhë sollën koncertin e tyre të parë për publikun. Koncerti pranveror me ansambël harqesh, kuartete dhe nga kori i shkollës “Besëlidhja” tërhoqën vëmendjen dhe duartrokitjet e publikut. Salla ishte plot për të shijuar diçka ndryshe. Edhe spektatorët janë emocionuar nga risia që erdhi në qytetin e tyre.

“Kjo është një risi, diçka shumë e bukur për qytetin tonë”.

“Absolutisht fantastike, shumë e veçantë”.

“Shumë e bukur, emocion i paparë duke parë fëmijët duke performuar”. 

Kaluan një emocion të bukur edhe artistët e vegjël. Ata tregojnë se përjetuan ndjesi të bukur. Muzika e luajtur ishte një përzgjedhje e autorëve botërorë që prezantonte optimizëm.

“Unë luajta tre pjesë dhe u ndjeva shumë mirë”.

“Unë luajta një këngë të Pjetër Gaçit. Kiusha pak emocione, po i hoqa”.

Në backstage mësuesit inkurajonin muzikantët e vegjël. Udhëheqësi artistik i koncertit Sokol Vuka pranon vështirësitë për të realizuar të tilla koncerte. Krijimi i orkestrës është sfida e tyre.

Sokol Vuka: Nuk është e lehtë që të krijosh ansambël me fëmijë. Na është dashur të punojmë shumë për të arritur këtu dhe këtë do e avancojmë më tepër duke krijuar grupe të tjera dhe në të ardhmen të krijojmë orkestrën e kësaj shkolle që do të jetë e ardhmja e këtij qyteti për të pasur sa më shumë aktivitet muzikore.

Vuka thotë se injektimi tek publiku i këtij zhanri artistik po vijon dhe salla e mbushur tregon se ekzistojnë dashamirës të saj.

Sokol Vuka: Duke parë që Lezha nuk ka një traditë në këtë drejtim ne kemi filluar që ata injektojmë pak nga pak këtë gjuhë muzikore dhe duke u munduar. Sot ishte një sukses i madh. Është pritur mirë dhe nga publiku dhe prindërit.

Drejtori i Arsimit, Bardhok Pulaj, thotë se në Lezhë po ndodh diçka e bukur dhe se këta fëmijë do të jenë talentet e muzikës në këtë qytet.

Bardhok Pulaj: Në fakt, unë jam shumë i kënaqur. Po ndodh diçka shumë e bukur. Po mësojnë nxënësit. Po përpiqemi bashkë me mësuesit e talentuar që kemi dhe shpresoj që shkolla “Besëlidhja” në këtë nismë që po vazhdon të përgatisë talente të vërtetë. Ne po i shohim. Jam shumë i kënaqur. Sot ishte një ditë e bukur për prindërit dhe fëmijët.

Koncerti pranveror i nxënësve të shkollës “Besëlidhja” ishte freskia e kësaj fillim pranvere për qytetin kulturdashës të Lezhës./abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono