Lëvizja 5 yjet: Salvini nuk është i besueshëm

11:59 | 19/08/201911:590

Përshkallëzohen tensionet politike në Itali ku Lëvizja 5 Yjet deklaron se Salvini tashmë nuk është më i besueshëm. Ndërsa lideri i Legës, reagoi duke thënë se është gati për protesta

Me anë të një deklarate për media Lëvizja me Pesë yje ka bërë të ditur se të gjithë janë të mendimit se ministri i Jashtëm italian dhe lideri i Legës, Mateo Salvini nuk është më i besueshëm. Ka qenë i menjëhershëm reagimi i zv/kryeministrit i cili akuzon Lëvizjen 5 Yjet se është e gatshme të bëjë koalicion me Partinë Demokratike, duke thënë se ata që janë në koalicionin aktual qeverisës në fakt janë renzianë dhe nuk i përkasin Lëvizjes 5 Yjet.

Kjo e fundit akuzon Salvinin se ka vendosur të rrëzojë qeverinë në 8 Gusht dhe se ka propozuar kushte të papranueshme, sipas Lëvizjes 5 Yjet grupi parlamentar i Legës ka bërë një punë të mirë në 14 muaj qeverisje dhe nuk e meriton sjelljen e Salvinit. Më tej në deklaratën për shtyp theksohet se kjo lëvizje do të mbështesë kryeministrin Konte në parlament kur në 20 Gusht pritet votimi për mocionin e votëbesimit.

Salvini nga ana e tij është shprehur i gatshëm se nëse do të duhen protesta për të mbrojtur Italinë, lirinë dhe demokracinë, Lega do të jetë e para që do të zbresë në shesh

Legistët ndërkohë akuzojnë kolegët e tyre të Lëvizjes me pesë yje se kërkojnë reformat ë reja me aleatë të vjetër vetëm për të ruajtur postet e tyre. Lideri i Lëvizjes 5 Yjet Di Maio shprehet qartë se Salvini po shpik çdo gjë pasi vuan nga ndjenja e fajit e atij që ka tradhtuar dhe nuk e di si të dalë nga situata. Ai premtoi gjithashtu se asnjë anëtar i partisë së tij nuk do të ulet asnjëherë në tryezë me Mateo Renzin./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono