Lëshohet për në hapësirë “Big Brother”

17:51 | 12/01/2018

Organizata Indiane për Kërkime në Hapësirë në bashkëpunim me gjashtë vende të tjera ka lëshuar në hapësirë satelitin britanik të quajtur “Big Brother”.

Sipas ekspertëve, ky satelit do të mundësojë fotografimin me ngjyra dhe regjistrimin me rezolucion të lartë të videove të planetit tonë nga hapësira.

“Big Brother” edhe pse akoma një prototip mundet që tani që të fotografojë ose regjistrojë video të personave të ndryshëm nga orbita.

Shkencëtarët arritën të vendosnin kontakt me satelitin brenda disa orësh që nga momenti i lëshimit.
Sipas BBC-së, “Big Brother” do të orbitojë në një lartësi prej 505 kilometrash nga Toka./abcnews.al

Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono