Lëngjet e frutave janë të dëmshme si pijet me sheqer

22:37 | 19/05/201922:370

Të konsumosh lëng frutash mund të jetë po aq e dëmshme si pirja e kolës apo limonadave. Ky është përfundimi i një studimi të ri, sipas të cilit njerëzit që përdorin pije me sheqer rrezikojnë të vdesin më shpejt.

Kërkuesit amerikanë krahasuan lëngun 100% të frutave me pijet e ëmbla si kola apo limonadat.

Në përfundim, ata gjetën lidhje se risku për të vdekur më shpejt ishte i njëjtë si te lëngjet 100% me fruta dhe tek pijet me sheqer. Megjithatë, ekspertët shprehen se është e nevojshme të kryhen më shumë studime.

Sipas një eksperti nuk është e dëmshme që të pish një gotë 150 ml me lëng frutash në ditë.

Kërkimi, i publikuar në gazetën e Shoqatës Amerikane të Mjekësisë analizoi informacione nga 13.400 persona. Gjatë një periudhe prej gjashtë vitesh 1000 persona vdiqën për shkaqe të ndryshme, ndërsa 168 të terë për shkak të sëmundjeve të zemrës.

Zakonisht njerëzit në studim merrnin 8.4% të kalorive të tyre nga pijet me sheqer, ndërsa 4% nga lëngu i frutave. Sipas autorëve të kërkimit, obeziteti është një faktorët kryesorë ku ndikojnë këto lloj pijesh, por edhe diabeti gjithashtu./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono