Lejet mjedisore, ekspertët: Leja B më funksionale pasi përfshin edhe mendimet e qytetarëve

23:05 | 11/10/201923:050

Pas tërheqjes së lejeve mjedisore të Tipit C për ndërmarrjet dhe fabrikat e vogla nga Ministria e Mjedisit, ambientalistët shprehen se niveli i ndotjes do të jetë edhe më problematik.

Studiuesi dhe ambientalisti Sazan Guri thotë në një intervistë për Abc Neës se leja mjedisore e Tipit B duhet të përfshije edhe ndërmarrje si furrat e bukës apo mobilieritë.

Sipas ambientalistit Guri, në Tiranë ka një nivel mjaft të lartë ndotjeje, si akustike ashtu edhe mjedisore.

Pak ditë më parë ministri Blendi Klosi vendosi heqjen e lejeve mjedisore të Tipit C për disa lloje biznesesh si furrat e bukës, depot farmaceutike, lavazhet apo mobileritë, edhe pse disa prej aktiviteteve të tilla shkaktojnë ndotje akustike./ABC News Albania

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono