LDK “apel” Nismës: Të bashkohemi për të rrëzuar qeverinë “Haradinaj”

13:40 | 25/09/201813:400

Sipas raportimit të mediave kosovare Lidhja Demokratike e Kosovës po përpiqet të bindë Nismën e Fatmir Limaj që të bashkojnë votat për të rrëzuar qeverinë e kryeministrit Ramush Haradinaj.

Para më shumë se një viti falë iniciativës së deputetëve të Nismës, në Kosovë u bë i mundur rrëzimi i qeverisë së atëherëshme kryeministrit Isa Mustafa. E tashmë partia e këtij të fundit synon që me të njëjtin bashkëpunim të rrëzojë qeverinë e kryeministrit Haradinaj. Kjo për arsye se votat e opozitës nuk janë të mjaftueshme për të miratuar mocionin e mosbesimit.

Mediat kosovare raportojnë se deputetët e partisë Nisma së Fatmir Limajt mohojnë të kenë diskutuar për këtë çështje.

Partia e ish-kryeministrit Isa Mustafa, LDK po koordinohet me partitë tjera opozitare për rrëzimin e qeverisë “Haradinaj” nëpërmjet mocionit të mosbesimit pasi, siç thonë ata, vendi duhet të shkojë sa më parë në zgjedhje të parakohshme parlamentare.

Por votat e opozitës nuk janë të mjaftueshme të kalojë mocioni në Kuvend, prandaj partia më e madhe opozitare po synon që t’i bindë edhe disa deputetë të koalicionit qeverisës, përkatësisht ata të Nismës që ta përkrahin iniciativën e tyre./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono