LDK afat deri në fund të javës Albin Kurtit për arritjen e marrëveshjes

19:57 | 21/01/202019:570

Lidhja Demokratike e Kosovës ka dhënë afat deri në fund të javës që të arrihet marrëveshja e koalicionit bashkëqeverisës me Lëvizjen Vetëvendosje ose të konstatohet se ska kushte për tu arritur.

Pas mbledhjes së kryesisë së partisë e cila zgjati rreth tre orë, kreu i LDK-së Isa Mustafa ka thënë se marrëveshja duhet të ketë prioritet një qeveri me përgjegjësi të balancuara mes dy palëve.

Ndërsa ka kërkuar nga LVV-ja që edhe njëherë ta trajtoj me vëmendje propozimin e LDK-së.

“Mbesim të hapur që të ulemi dhe të bisedojmë dhe ato të kenë një përfundim sa më të shpejtë, deri në fund të kësaj jave. Ta bëjmë marrëveshjen ose të konstatojmë se nuk ka kushte të bëhet“, tha Isa Mustafa kryetar i LDK-së.

Ai ka pranuar se janë në komunikim të vazhdueshëm me kreun e LVV-së.

“Ne me Kurtin, gjatë kësaj periudhe kurrë s’kemi qenë jashtë komunikimit porse qëndrimi jonë është që marrëveshjen ta përfundojnë ose që kontaktet tona të japin rezultatin që do të jetë i dukshëm“, tha Mustafa.

Paradite kreu i LDK-së ka zhvilluar takime të ndara në selinë e partisë me ambasadorin amerikan dhe atë britanik në Kosovë.

Mustafa ka thënë se të dy ambasadorët janë të interesuar për formimin sa më të shpejtë të qeverisë.

Kosova më 6 tetor mbajti zgjedhje të jashtëzakonshme ku fituese e këtyre zgjedhjeve doli LVV me 29 deputetë e LDK e dyta me një deputet më pak.

Të dyja këto parti në fushatë zgjedhore kishin hyrë me premtimin se do të bashkëqeverisin pas zgjedhjeve, por që edhe pas më shumë se tre muajsh nuk kanë arritur të gjejnë një formulë të përbashkët për këtë bashkëqeverisje./abcnews.al

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono