Lamallari: Fuqia e krimit të organizuar përkthehet në korrupsion

22:01 | 14/01/202022:010

I ftuar në “Provokacija” me Mustafa Nanon Zëvendës Ministri i Brendshëm, Besfort Lamallari ka folur për imazhin ndërkombëtar të Shqipërisë.

I pyetur për kriminalietin ai u shpreh se çdo vend eksporton dhe importon kriminalitet.

“ Shifrat duhen parë më shumë kujdes, një element që dallohet është elementi i dhunës, sepse i bën këto grupe të spikasin. Kjo dhunë nuk u përket vetëm grupeve shqiptare. Dhuna që gjenerohet për shkak të trafikut të drogës është gjithmonë më e pranishme. Nuk është e vërtetë që dominojnë grupet shiptare në tregun e drogës”, tha zëvendës Ministri i Punëve të Brendshme, Besfor Lamallari.

Më tej ai u shpreh se shqiptarët janë të shpërndarë nëpër botë, përfshirë edhe ato që abuzojnë me ligjet.

“Nëse i referohemi Hollandës ku flitet për grupe shqiptare të trafikut të drogës, duhet të dimë se është një treg masiv me 35 shtetësi të ndryshme ku sipas shifrave të Ministrisë së Drejtësisë në Holandë shqiptarët janë diku te 18”, deklaroi Lamallari.

Gjithashtu Lamallari u shpreh se fuqia e krimit të organizuar përkthehet në korrupsion. “Fuqia ekonomike e krimit të organizuar është e dëmshme. Fuqia parandaluese e Policisë rritet përmes mekanizmave ekonomikë”, tha më tej Lamallari.

/abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono