Lagarde: SHBA-të rrezikojnë të humbasin rolin e drejtuesit në botë

10:48 | 22/10/201910:480

Në një intervistë të fundit, Kristin Lagard, presidentja e zgjehdur e Bankës qendrore europiane, paralajmëroi Shtetet e Bashkuara të amerikës se rrezikojnë të humbasin rolin e tyre drejtues në botë.

“Jam edukuar si një qytetare e Botës. Dhe sipas meje Shtetet e Bashkuara të Amerikës rrezikojnë të humbasin rolin e drejtuesit në botë. Dhe kjo do të ishte e tmerrshme.

Ishte kjo deklarata e fortë e Kristin Lagard, gruaja e cila në 1 nëntor do të jetë presidentja e bankës qendrore europiane në vend të Mario Draghi.

Në intervistën e saj për emisionin “60 minuta” ajo paralajmëroi presidentin amerikan Donald Trump që të ishte i kujdesshëm dhe të mos sforconte më tepër rezervat Federale. Lagard theksoi se kur niveli i papunësisë është 3.7% nuk duhen përshpejtuar taksat e interestat duke i ulur. Kjo sepse do të kishte një rritje të çmimeve.

Sipas saj qëndrueshëmria e merkatove nuk duhet të jetë objekt i një mesazhi në Twitter, duke iu referuar qartë kreut të shtëpisë së bardhë.

Shtëpia e Bardhë nuk ka reaguar ndaj këtyre deklaratave. Lagard më pas i ka kërkuar liderëve politikë që të pumnojnmë për ti dhënë fund luftës tregtare mes Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Kinës, një luftë që po godet rëndë ekonominë globale.

Laggard në fund u shpreh se përpjekja e Mbretërisë së Bashkuar për tu larguar nga bashkimi europian i ka shkaktuar shumë trishtim./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono