Lacio proteston pas penalltisë së padhënë kundër Kaljarit

12:36 | 12/03/2018

Ka pakënaqësi për përdorimin e teknologjisë në Serinë A italiane. Lacio akuzon gjyqtarët, se po e dëmtojnë duke i rrezikuar kualifikimin për në Ligën e Kampionëve.

Ishte autor i një goli të cilësuar “super” apo stër të bukur.

Çiro Imobile pati lumturinë e pamasë që të shpëtonte Lacion e tij nga humbja në ndeshjen e Serisë A në fushën e Kaljarit, por gëzimi nuk ishte i plotë për ato që kishin ndodhur më parë.

Sulmuesi kryesor i skuadrës pretendoi me të drejtë për një 11-metërsh, kur rezultati ishte 1-0 për Kaljarin.

Dy mbrojtës vendas e futën Imobilen në mes dhe e rrëzuan, pa u interesuar aspak për topin, veçse për gjyqtarin e garës nuk ishin kushtet për të dhënë penallti, madje as nuk shkoi të shikonte pamjet me ngadalësim.

Vetë lojtari me numrin 17 në shpinë, u shpreh i acaruar me mënyrën sesi përdoret sistemi i teknologjisë, VAR, në Serinë A.

“Ndaj meje ishte penallti e pastër, – u shpreh ai pas ndeshjes, – përse për Lacion nuk e shohin kurrë VAR-in”.

Edhe trajneri Simone Inzagi ishte tepër i pakënaqur, madje jo vetëm për këtë ndeshje në Kaljari.

Inzagi: “Për atë që dhamë në fushë meritonim më shumë, por episodet e dyshimtë, kohët e fundit, I kemi të gjithë kundër. Nuk dua të flas për më sistemin VAR, pasi e kam thënë mendimin tim që 3-4 muaj më parë. Nuk fola as pas ndeshjes me Juventusin, kur nuk na u dha një penallti e pastër 20 minuta para fundit, nuk dua të flas as sot, sepse më duket sikur do t’u jap justifikime lojtarëve të mi që të pranojnë humbjet. Gjithsesi, në 3-4 muaj kemi qenë krejtësisht të pafat në përdorimin e VAR-it”.

Një nga momentet për të cilët flet Inzagi ndodhi në ndeshjen ndaj Juventusit, të humbur në fund 0-1.

Ndaj Lukas Leivës u bë ndërhyrje e gabuar në zonë nga Medi Benatia, por gjyqtari nuk dha sërish penallti, dhe as nuk u këshillua me VAR-in.

Lacio lufton për një vend në Champions, por mendon se faktorë të jashtëm po i prishin punë në favor të skuadrave të tjera.

Imobile, ndërkaq, me rrjetën e shënuar në Kaljari, barazoi rekordin e Lacios për golat në një sezon, rekord që e ka bashkë me Xhorxho Kinalian, me 34 të tillë.

Sulmuesi ka mundësi që ta thyejë në ndeshjet e ardhshme. /abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono