Kuvendi “rrëzon” Metën, njeh Arta Vorpsin si gjyqtare kushtetuese, Manja: S’ka pezullim

15:29 | 08/11/201915:290

Për Kuvendin e Shqipërisë, Arta Vorpsi është nga sot, automatikisht Gjyqtare Kushtetuese. Ajo është e renditur e para në vakancën e dytë të Presidentit, vakancë për të cilën Meta kërkoi të pezullohej.

Kryetari i Komisionit të Ligjeve kundërshton argumentin e Presidentit, ku sipas Kushtetutës, gjyqtarët duhet të zgjidhen me radhë, i pari nga Presidenti, i dyti nga Kuvendi, dhe i treti nga Gjykata Kushtetuese.

Socialistët e kanë një mesazh për Ilir Metën, të cilin e kanë në procedurë shkarkimi.

Kuvendi do të zgjedhë të hënën në seancë plenare dhe gjyqtare të reja Kushtetuese: Elsa Toskën dhe Fjona Papajorgjin. Bashkë me Besnik Mucin dhe Vitore Tushën gjykata bëhet më 5 anëtarë, por ende nuk është funksionale pasi shqyrtimi i cështjeve kërkon 6 gjyqtarë. Ndërsa të martën, Besnik Muci që u dekretua gjyqtar nga Meta, do të marrë  përgjigjen nga Kolegji i Apelimit nëse do t’i mbijetojë ose jo  vettingut./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono